Przygotowanie podłoża.

Sztuczna trawa powinna być zainstalowana na równym i twardym podłożu zapewniającym ponadto właściwy drenaż. Instalacja powinna odbywać się w temperaturze nie niższej niż 5 st. C, przy warunkach bezdeszczowych i umiarkowanej wilgotności. Niskie temperatury nie sprzyjają właściwemu naciągnięciu warstwy podkładowej. Ponadto, pogoda deszczowa uniemożliwia klejenie trawy oraz wszczotkowanie w nią suchego piasku kwarcowego. Jeżeli instalujemy trawę syntetyczną w miejscu, gdzie dotychczas znajdował się naturalny trawnik, zaleca się usunięcie go wraz z ukorzenieniem (ok. 5-10 cm), a następnie zagęszczenie gruntu rodzimego. W celu uzupełnienia ubytku nanosimy warstwę kruszywa (np. miał granitowy; frakcja 0-4mm). Warstwę tę należy odpowiednio wypoziomować oraz ubić (np. zagęszczarka 50-100kg) dodając przy tym niewielką ilość wody. Ostateczna powierzchnia powinna być gładka i twarda, co zapewni odporność na uszkodzenia punktowe. Wówczas, podbudowa jest gotowa na rozłożenie membrany zabezpieczającej przed chwastami, a dodatkowo stanowi odpowiednie, stabilizujące podłoże dla trawy syntetycznej.

Uwaga: opisana powyżej metoda przygotowania podbudowy dotyczy traw dekoracyjnych i ma charakter ogólny. Ostatecznie o jej strukturze powinno zadecydować planowane zastosowanie oraz aktualne warunki dotyczące gleby, otoczenia i logistyki wykonania projektu. Jesteśmy do dyspozycji w przypadku konieczności konsultacji.

Podłoże1
Podłoże3
Podłoże2
Podłoże4
Podłoże2
Podłoże4

Układanie trawy

Układając rolki równolegle zwracamy uwagę na to, by włókna zwrócone były w tym samym kierunku. W przeciwnym razie, widoczna będzie różnica pomiędzy poszczególnymi rolkami, uwypuklona przez promienie słoneczne. Rekomendujemy ponadto takie ustawienie, aby włókna trawy zwrócone były w tę stronę, z której trawa jest najczęściej obserwowana (np. wejście na ogród, taras). Tego typu ustawienie gwarantuje optymalny efekt estetyczny. Bryty trawy powinny też mieć wkalkulowany przynajmniej kilkucentymetrowy zapas, który odcinany jest po wykonaniu łączeń.

Dobrze przygotowane krawędzie pozwalają na skuteczne ukrycie miejsc, gdzie bryty traw łączą się ze sobą. Zalecamy odcięcie 1-2 rzędów splotów wzdłuż krawędzi łączonych brytów trawy. Dotyczy to zarówno rolki z włóknem nachodzącym, jak i odchodzącym. Cięcie powinno być wykonane od strony podkładu, jak najbliżej kolejnego rzędu splotów, starannie utrzymując równą odległość do niego. Bryty z tak przygotowanymi krawędziami powinny być ustawione w odległości odpowiadającej naturalnemu rozstawowi splotów, charakterystycznemu dla danego rodzaju trawy. Po właściwym ułożeniu rolek trawy obok siebie, należy wywinąć krawędź każdej z rolek tak, aby powstała ok. 30 cm przestrzeń, w którą wpasowana zostanie flizelina. Przy użyciu szpachli z grzebieniem (np. B11) rozprowadzamy wymieszany z utwardzaczem klej poliuretanowy na flizelinę (strona chropowata). Następnie, przykładamy do kleju bryt trawy z włóknem odchodzącym. Stopniowe, staranne dokładanie do kleju krawędzi z włóknem nachodzącym zamyka etap klejenia.

Uwaga:  Obecnie dostępne są specjalistyczne taśmy samoprzylepne, które nie wymagają użycia dwuskładnikowego kleju do połączenia dwóch fragmentów trawy. Rozwiązanie rekomendowane do projektów o mniejszej intensywności użytkowania.

Układanie1
Układanie3
Układanie5
Układanie2
Układanie4
Układanie6
Układanie2
Układanie5

Docinanie, mocowanie i piaskowanie

Po połączeniu ze sobą rolek trawy należy dociąć jej krawędzie (obwód). Istnieje wiele możliwości estetycznego ich wykończenia. Można też zastosować wszelkiego typu wykończenia dostępne w przypadku naturalnych trawników: obrzeża z kostki betonowej, granitowej lub cegły, obrzeża z plastikowych kątowników (ekobord), drewniane palisady, kamienie otoczaki.  W zależności od typu wykończenia, brzegi trawy mogą być doklejone lub w przypadku podbudowy z kruszyw przymocowane za pomocą ocynkowanych gwoździ lub szpilek wbijanych co około 20-30cm.

Trawy dekoracyjne powinny zostać wyszczotkowane w przeciwnym kierunku do układania się włókien (twarda szczotka o włosiu niemetalowym). Zabieg ten ustawi włókna w pozycji pionowej, co pozwoli na  wypełnienie trawy zaokrąglonym, suchym i płukanym  piaskiem kwarcowym o frakcji 0,4-1,4mm. Zaleca się zastosowanie ok. 5-10 kg piasku na każdy m2 (w zależności od typu trawy). Optymalnym narzędziem wykorzystywanym do tego zadania jest siewnik zrzutowy, który zapewni równomierne wprowadzenie piasku w trawę – po wykonaniu tej czynności trawa powinna być wyszczotkowana za pomocą szczotki (typ: ulicówka) lub, jeśli to możliwe, szczotki spalinowej lub elektrycznej. Piasek kwarcowy dociąży trawę do podłoża,  uodpornia włókna przed ugnieceniem, wydłuża okres użytkowania produktu. Ponadto, piasek utrzymuje wilgoć, która minimalizuje odczucie nagrzewania się trawy syntetycznej w upalne dni. Na zakończenie instalacji należy się upewnić, czy na trawie i wokół niej nie pozostawiono narzędzi i akcesoriów, które mogłyby się okazać niebezpieczne dla użytkowników. Delikatne podlanie trawy umożliwiające lepszą penetrację piasku zamyka proces instalacji.

Uwaga: Sztuczne trawy mogą być również instalowane bezpośrednio  na betonie, papie, glazurze, kostce brukowej oraz kamieniu. Powierzchnie te muszą być równe (pozbawione wgłębień). Jednocześnie rekomendujemy, aby ich nachylenie wynosiło nie mniej niż 1,5%, tak aby umożliwić swobodny odpływ wody odprowadzanej pod trawę za pomocą perforacji. W przypadku konieczności połączenia ze sobą dwóch fragmentów trawy rekomendowana jest specjalistyczna taśma dwustronna o szerokości 12cm, którą umieszcza się pomiędzy pasami trawy, ściąga film ochronny i dociąża trawę zwracając uwagę na to, aby włókna nie zetknęły się z klejem. W trawę na tarasie / balkonie zwykle nie wszczotkowuje się piasku kwarcowego pełniącego funkcję dociążającą; wymaga ona punktowego podklejenia taśmą dwustronną odporną na warunki atmosferyczne lub jednoskładnikowym klejem poliuretanowym. Po zakończeniu montażu zaleca się wyszczotkowane trawy w kierunku przeciwnym do układania się włókien.

Docinanie,przybijanie, piaskowanie1
SONY DSC
SONY DSC
Docinanie, przybijanie piaskowanie2
SONY DSC
SONY DSC
Docinanie, przybijanie piaskowanie2
SONY DSC